PARAKSTIES!
15.08.2018
Sportisti un sporta organizācijas apvienojas cīņā par Latvijas sporta nākotni

Vairāk nekā 50 vadošās sporta organizācijas un simtiem Latvijas sportistu uzsāk sabiedrisku iniciatīvu “Es atbalstu sportu!” ar mērķi aktualizēt samilzušās problēmas sporta nozarē, rosināt lēmumu pieņēmējus steidzami rast risinājumus, kā arī aicināt sabiedrību iesaistīties un paust savu atbalstu Latvijas sportam.

Skaudrā situācija, kurā šobrīd nonākuši Latvijas sportisti un sporta organizācijas, skar ne tikai profesionālo sportu – paredzams, ka jau tuvākajos gados tā var atstāt negatīvas sekas uz sabiedrību kopumā.

2018. gada vasarā apkopotā statistika liecina, ka privāto ziedojumu apjoms sporta organizācijām pēc uzņēmumu ienākuma nodokļa reformas piedzīvojis kritumu par 75%. Tas ir dramatisks trieciens, jo līdz šim ziedojumi nodrošinājuši aptuveni trešo daļu no valstiski svarīgāko sporta programmu un pasākumu īstenošanas. Līdz ar finansējuma samazinājumu augstas klases sportam un sporta skolām vērojams arī sportisko panākumu kritums vairākos sporta veidos.

Tas nozīmē, ka jau šogad ir apdraudēta daudzu sacensību un sporta pasākumu norise, bet jaunajiem sportistiem nav un nākotnē visdrīzāk vairs nebūs pietiekamu iespēju gūt pieredzi treniņnometnēs un pienācīgi sagatavoties, lai pārstāvētu Latviju sporta sacensībās visaugstākajā līmenī pēc diviem, četriem, astoņiem gadiem.

Iezīmējas arī dziļāka problēma: neefektīvs un pasīvs Latvijas sporta pārvaldības modelis. Kā rāda līdzšinējā pieredze, sports un aktīva, veselīga dzīvesveida atbalstīšana diemžēl nav bijis un nebūs esošā sporta nozares “aizbildņa” – Izglītības un zinātnes ministrijas – prioritāte.

Sporta politikas īstenošana nav tikai izglītības jautājums, tas vienlīdz plaši skar arī veselības, iekšlietu un aizsardzības, labklājības un reģionālās attīstības jomas. Katram piektajam Latvijas bērnam ir liekais svars, un pusei no tiem – nopietna aptaukošanās, kas var izraisīt smagas hroniskas saslimšanas. Vairāk nekā pusei Latvijas skolēnu fiziskā sagatavotība ir zem vidējā līmeņa.

Aizsardzības ministrija un iekšlietu struktūras saskaras ar grūtībām nokomplektēt jauno kareivju un potenciālo policistu rindas, jo ar katru gadu aizvien mazāk jauniešu var nokārtot iestājeksāmenu fiziskās pārbaudes. Vairāk nekā 30% iedzīvotāju Latvijā cieš no mazkustīga dzīvesveida. Sporta infrastruktūra koncentrējas galvenokārt lielajās pilsētās, atstājot novārtā reģionus, bet treneri netiek pienācīgi atalgoti.

Ja situācija ar sporta pārvaldību un finansējumu neuzlabosies, vienīgais čempionāts, kurā sportisti sekmīgi varēs piedalīties, būs “Latvijas sporta izdzīvošanas čempionāts”. Tāpēc kampaņas “Es atbalstu sportu!” dalībnieki aicina steidzami risināt finansējuma jautājumu, sākt plašāku diskusiju par jauna, efektīva un moderna sporta pārvaldības modela ieviešanu, kā arī ikvienu paust savu atbalstu sporta nozarei, parakstoties par Latvijas sportam nepieciešamajām pārmaiņām kampaņas mājas lapā esatbalstusportu.lv.